Karma Yonten Gyamtso


Ocean Właściwości Buddy

Marie Russak i Mistyczny Zakon Świątyni Różo-Krzyża.

Przeglądając informacje o wybitnych kobietach-mistykach natknąłem się na informację o takiej treści "Marie Russak, która napisała rytuały AMORC dla Harveya Spencera Lewisa". Informacja ta była dla mnie zupełną nowością i prawdziwie mnie zelektryzowała. Kim była Marie Russak i dlaczego Lewis powierzył jej takie zadanie?

Marie Barnard (znana również jako Marie Russak, Marie Barna i Marie Hotchener) urodziła się w Four Corners (Kalifornia) 7 października 1865 r, a zmarła w Hollywood 4 marca 1945 r. Była znaną śpiewaczką operową, architektem i do tego wszystkiego teozofem. Wykształcenie muzyczne zdobyła w Mills College w Oakland. Już jako młoda dziewczyna Marie miała piękny śpiewający głos. Słynna hiszpańska sopranistka Adelina Patti zachęciła ją do kształcenia się w śpiewie operowym, a po studiach w Europie dostawała wiodące role na włoskich, francuskich i niemieckich scenach operowych pod pseudonimem "Marie Barna". Występowała także w Nowym Jorku i Bostonie. 

Marie Russak poślubiła 22 maja 1892 r. profesora i pisarza (później laureata Nagrody Pulitzera) Justina Harveya Smitha. Rozwiedli się w 1895 r, 19 września 1899 r wyszła za mąż za Franka Russak, który zmarł w 1914 r. Po raz trzeci wyszła za mąż za Henry'ego Hotchenera 10 lipca 1916 r w Los Angeles. Marie zmarła 4 marca 1945 r. W Hollywood w Kalifornii.

Działalność w Towarzystwie Teozoficznym.

Russak została członkiem Towarzystwa Teozoficznego w 1898 roku. Po spotkaniu z pułkownikiem Olcottem w Londynie w 1906 roku, porzuciła karierę śpiewaczki, aby zostać jego sekretarką. Wyjechała z Olcottem do Indii w 1906 roku. Na pokładzie statku Olcott miał poważny wypadek, po którym nigdy nie wrócił do zdrowia. Była obecna 17 lutego 1907 r przy jego łożu śmierci, gdzie była świadkiem szeroko opisywanej "wizyty Mistrzów".

Przez następne cztery lata przebywała w Indiach jako sekretarka Annie Besant. W 1909 roku została wykładowcą międzynarodowym i podróżowała z wykładami, mówiąc płynnie po francusku, niemiecku i włosku.

Wkrótce po opuszczeniu Indii w 1912 r. Marie pomogła założyć Kolonię Krotona. Krotona była jednym z trzech ważnych ośrodków teozoficznych w Stanach Zjednoczonych na początku XX wieku. Wybudowana w Hollywood została w 1926 roku przeniesiona do Ojai w Kalifornii, gdzie funkcjonuje do dziś jako Krotoński Instytut Teozoficzny. Marie Russak odegrała znaczącą rolę w budowie Krotony - zaprojektowała wiele domów dla teozofów, w tym słynny dom przy 6106 Temple Hill Drive.

Zakon Świątyni Różanego Krzyża.

Zakon Świątyni Różo-Krzyża (OTRC) był jedną z pierwszych w XX wieku grup wywodzących się z teozofii. Został założony w 1912 roku przez przywódców Towarzystwa Teozoficznego: Annie Besant, Jamesa Ingall Wedgwooda i Marie Russak. Podczas spotkań Russak jako medium przekazywała informacje od przewodników i Mistrzów duchowych.

Wg zachowanych informacji Rada Zakonu składa się z 12 braci głęboko zainteresowanych okultyzmem i starożytnymi Tajemnicami. Pod natchnieniem Mistrza Rakoczego (Hrabia de Saint Germain) pragnęli reanimować starożytne misteria i przygotować się na przybycie Mistrza Świata. Członkowie Zakonu nosili białe tuniki i spotkali się co dwa tygodnie w "Oratorium" i "Laboratorium". W oratorium były wyjaśniane i omawiane teksty duchowe i filozoficzne. W laboratorium były praktykowane medytacje i rytuały.

Zakon został zamknięty w 1918 r, ale reanimowany w 2016 r jako Ordre du Temple de la Rose Croix OTRC. Obecnie ma siedzibę w mieście Fresonara we Włoszech.

Kwartalnik "The Channel".

Russak w czasie przynależności do OTRC była również redaktorem okultystycznego kwartalnika "The Channel".

Czasopismo głosiło swą niezależnością od jakiejkolwiek organizacji, ale oczywiście było tam sporo materiałów teozoficznych, choć w całej historii czasopisma nazwisko Bławatskiej podobno padło tylko dwa razy. Były tam długie artykuły Russak pod jej własnym nazwiskiem i podpisane pseudonimem "Helios", jej mistycznym imieniem z Zakonu Świątyni Różanego Krzyża.

Choć była teozofem, to pisała artykuły gównie o psychologii, hipnozie i sugestii opierając się na swojej wiedzy psychologicznej. Oprócz tego w "Nauce uzdrawiania psychicznego" - opisywała swoje badania nad nauką chrześcijańską, snami, okultyzmem i sztuką.

W czasopiśmie pojawiały się także wiersze i długie dyskusje na temat mediumizmu i projekcji astralnej. Wydawanie czasopisma zostało zawieszone z powodu problemów związanych z wysyłką pocztą podczas I wojny światowej. Czasopismo nie wznowiło już więcej działalności.

Russak-Hotchener redagowała później "World Theosophy" i "The Theosophist".

Współpraca z H.S. Lewisem.

W kwartalniku Russak reklamy umieszczał H. Spencer Lewisa, który również pisał do niego artykuły. Russak odwzajemniała się reklamując dziennik w "Rosae Crucis" Lewisa. Znajomość ta datuje się na 1915 rok, więc w samych początkach istnienia A.M.O.R.C.

Współpraca musiała układać się bardzo dobrze, jak również sam Lewis musiał być pod wrażeniem wiedzy i umiejętności Russak, bo poprosił ją o pomoc przy tworzeniu rytuałów dla A.M.O.R.C. - niektóre z nich są podobno bardzo podobne do tych wykonanych w OTRC. Russak podobno była też ważnym źródłem ezoterycznej wiedzy udostępnianej przez AMORC.

Po rozwiązaniu zakonu OTRC Russak wstąpiła w 1920 roku do Starożytnego i Mistycznego Zakonu Różo-Krzyża aktywnie współpracując z Imperatorem Harveym Spencerem Lewisem.