Karma Yonten Gyamtso


Ocean Właściwości Buddy

Różo-Krzyż

Jestem oficerem Starożytnego i Mistycznego Zakonu Różo-Krzyża (A.M.O.R.C.). Jednak nie czuję, że jestem Różokrzyżowcem dlatego, że jestem członkiem jakiejś organizacji. Swoje aspiracje zapewne mógłbym realizować w innym miejscu. Moja afiliacja i funkcja sprawowana w Zakonie wiąże się ściśle z moim pragnieniem głębokiego poznania Różo-Krzyża: jego istoty, idei, historii i wpływu na świat.

Conspirituality a "przebudzeni".

przez Karma Yonten Gyamtso — ostatnio zmodyfikowane 2021-02-15 16:15
Conspirituality to kontaminacja słów "conspiracy (theories)" i "spiritual" - oznaczająca właśnie połączenie teorii spiskowych i duchowych lub alternatywnych przekonań, takich jak np. New Age. Reprezentatnem takich poglądów jest grupa aktywistów pod nazwą Ruch Zeitgeist. Conspirituality wiązane jest też m.in. z prawicową teorią spiskową QAnon.

Sam jestem raczej z natury racjonalistą i przeciwnikiem teorii spiskowych, ale wśród moich znajomych dość dużo osób wykazuje w różnym stopniu skłonności do ulegania takim teoriom. Postawy takie bardzo mnie początkowo irytowały. Zwróciłem jednak uwagę na fakt, że stają się one coraz powszechniejsze, starałem się więc zgłębić ten temat. Na trop pojęcia conspirituality naprowadził mnie pewien artykuł, w którym autor wskazywał na istnienie grupy ludzi zainteresowanych jednocześnie tematyką utrzymania zdrowia (a nawet szerzej "dobrego samopoczucia"), duchowością (ezoteryką, jogą) oraz mających poglądy prawicowe. Zaintrygowany coraz bardziej tematem zacząłem szukać informacji i okazało się, że badacze zjawisk społecznych już od dość dawna zauważają tendencję wyodrębniania się takiej grupy. Powstała ona z połączenia wydawałoby się przeciwstawnych sobie postaw (pozytywnego w swej naturze) skupienia się na sobie z (negatywnym w sensie stosunku do świata) obszarem teorii spiskowych.

Członkostwo w Zakonie A.M.O.R.C.

przez Karma Yonten Gyamtso — ostatnio zmodyfikowane 2020-06-26 16:53
Prowadząc tego bloga otwarcie informuję, że jestem członkiem Zakonu A.M.O.R.C., a nawet jego oficerem, jednak wszystko co tu umieszczam to moje prywatne myśli i opinie. Nie oddają one stanowiska, czy poglądów A.M.O.R.C., ani nawet innych jego członków. Czasami jednak moja rola i relacja do Zakonu A.M.O.R.C. bywa dość opacznie rozumiana.

Confessio Fraternitatis

przez Karma Yonten Gyamtso — ostatnio zmodyfikowane 2019-10-28 10:53
Confessio Fraternitatis Roseae Crucis (w oryginale "Confessio oder Bekenntnis der Societät und Bruderschaft Rosenkreuz"), lub po prostu Confessio, wydano anonimowo drukiem w Kassel w 1615 roku. Jest drugim różokrzyżowym manifestem, głoszącym istnienie tajnego bractwa alchemików i mędrców, które zostało powołane aby przygotowywać ludzkość na nadchodzące zmiany.

Hermetyczny Zakon Złotego Brzasku

przez Karma Yonten Gyamtso — ostatnio zmodyfikowane 2019-08-14 18:38
Historia Hermetycznego Zakonu Złotego Brzasku jest stosunkowo krótka, ale czas ten wystarczył aby trwale zaznaczył swoją pozycję w historii. Istnienie Zakonu było wyjątkowo owocne, gdyż wykształciło wielu wybitnych okultystów, ale to jego upadek był iskrą, która zapaliła pożar. Zakon Złotego Brzasku stał się źródłem z którego czerpała wielka ilość organizacji magicznych funkcjonujących w XX wieku.

Marie Russak i Mistyczny Zakon Świątyni Różo-Krzyża.

przez Karma Yonten Gyamtso — ostatnio zmodyfikowane 2019-08-08 00:26
Przeglądając informacje o wybitnych kobietach-mistykach natknąłem się na informację o takiej treści "Marie Russak, która napisała rytuały AMORC dla Harveya Spencera Lewisa". Informacja ta była dla mnie zupełną nowością i prawdziwie mnie zelektryzowała. Kim była Marie Russak i dlaczego Lewis powierzył jej takie zadanie?