Karma Yonten Gyamtso


Ocean Właściwości Buddy

Gnoza a Różo-Krzyż

Jest to swoiste Post Scriptum do konferencji "Pod Słońcem Gnozy", w której brałem udział jako swego rodzaju delegat A.M.O.R.C.

"Pod Słońcem Gnozy"

przez Karma Yonten Gyamtso — ostatnio zmodyfikowane 2021-02-14 18:04
Ogłoszenie o 3-dniowej konferencji zorganizowanej w ramach obchodów 80-lecia Jerzego Prokopiuka. Poświęcona była badaniom gnozy i gnostycyzmu we wszelkich dziedzinach odzwierciedlających ludzkie poszukiwania odpowiedzi na egzystencjalne pytania stawiane przez człowieka, oraz również relacjom łączącym Gnostycyzm i Różokrócjanizm.

Gnoza a Różo-Krzyż, cz. 1: Konferencja "Pod Słońcem Gnozy".

przez Karma Yonten Gyamtso — ostatnio zmodyfikowane 2018-11-07 13:59
Szczególną uwagę na konferencji "Pod Słońcem Gnozy" zwracałem na wszystkie relacje jakimi można połączyć Gnostycyzm i Różokrucjanizm. Oczywistość wystąpienia takich relacji nie budziła moich wątpliwości, ale osobiście nie czując się gnostykiem starałem się zrozumieć rodzaj i zależności pomiędzy tymi zjawiskami bez jakiegoś odseparowywania się, a jednocześnie starając się zachować w sobie to poczucie "niegnostyczności" Cykl artykułów, który właśnie zapoczątkowałem, jest swego rodzaju sprawozdaniem z tego, co dostrzegłem - również w samym sobie.

Gnoza a Różo-Krzyż, cz. 2: Wschód Gnozy

przez Karma Yonten Gyamtso — ostatnio zmodyfikowane 2018-11-07 13:57
Aby mój alegoryczny obraz był pełny trzeba nadmienić, że Światło to Energia, której Ziemia tak bardzo potrzebuje. (W zasadzie słoneczne światło, to jedyna energia, jaką Ziemia otrzymuje w sensownych, czyli możliwych do spożytkowania, ilościach.) Energia zaś to informacja – równoważność pomiędzy energią a informacją jako takimi nie jest może oczywista, ale w naszym obrazie wystarczy przyjąć, że jest to taka Informacja, jaka Ziemi jest potrzebna aby mogła wzrastać i rozwijać się. Informacja zaś to Wiedza – oto właśnie wstało Światło Gnozy.

Gnoza a Różo-Krzyż, cz. 3: Rożo-krzyż, czyli południe.

przez Karma Yonten Gyamtso — ostatnio zmodyfikowane 2018-03-12 23:05
O wschodzie słońca wyszedł z domu pewien człowiek. Wie, że dzień to czas ciężkiej pracy. Nie tęsknił za nim przesadnie, ale też nie unikał go. Wstał skoro świt. To Różokrzyżowiec. Swą pracę zaczął przed ołtarzem Wschodu. Stanął z rozpostartymi ramionami twarzą do Słońca i stał tak długo aż jego cień utworzył na Ziemi Krzyż. Wtedy to zaczął swój dzień pracy. I będzie pracował - aż do zmierzchu swojej śmierci.

Conspirituality a "przebudzeni".

przez Karma Yonten Gyamtso — ostatnio zmodyfikowane 2021-02-15 16:15
Conspirituality to kontaminacja słów "conspiracy (theories)" i "spiritual" - oznaczająca właśnie połączenie teorii spiskowych i duchowych lub alternatywnych przekonań, takich jak np. New Age. Reprezentatnem takich poglądów jest grupa aktywistów pod nazwą Ruch Zeitgeist. Conspirituality wiązane jest też m.in. z prawicową teorią spiskową QAnon.