Karma Yonten Gyamtso


Ocean Właściwości Buddy

Medytacje

Medytację rozumiem w bardzo prosty, pierwotny sposób - "medytować", to dla mnie prawie to samo, co "rozmyślać". Jednak medytacja to coś więcej niż strumień myśli. W sposób nieco bardziej opisowy i szerszy znaczeniowo medytację określiłbym jako "poddawać coś obróbce umysłu". Poniżej zamieszczam różne własne spostrzeżenia, choć niekoniecznie będące wynikiem medytacji - to, co mnie poruszyło.

Medytacja niedziałania.

przez Karma Yonten Gyamtso — ostatnio zmodyfikowane 2019-07-08 15:13
Dawno temu poznałem medytację "niedziałania". Polega ona na uważnej obserwacji i niepodejmowaniu aktywności w przypadku napotkania problemu. Energia w końcu sama znajduje rozwiązanie - najlepsze z możliwych. My możemy zaś być świadkami transformacji tej energii.

Praktykując tą medytację myślałem, że chodzi w niej o zachowanie (pozorów) opanowania i tłumieniu własnych reakcji. Rozumiałem jej działanie tak, że blokując ujście emocjom na zewnątrz, poprzez tworzenie pozorów spokoju, sprawię, że kumulowana i blokowana energia znajdzie sama sobie drogę ujścia w innej formie niż poprzez wpływanie na mnie. W zasadzie tak to się zazwyczaj odbywało i było to dość silnie transformujące uczucie. Niewyrażona energia często znajdowała ujście w dość nietypowy, zaskakujący sposób, często sprawiając wrażenie magicznej przemiany rzeczywistości. Widać było jak różne zdarzenia i sytuacje rozładowują tą zgromadzoną energię i różne dobre rzeczy dzieją się, gdy powstrzymywałem się od ingerencji. Byłem wtedy jak Indianin, który z kamienną maską udaje, że emocje nie istnieją.

Duch i dusza - cz. 2.

przez Karma Yonten Gyamtso — ostatnio zmodyfikowane 2019-07-01 16:35
Ostatnie rozważania poświęciłem prawie w całości duchowi, choć miałem pierwotnie zamiar skonfrontować go z duszą. Teza, że duch to coś innego niż dusza, zrodziła się we mnie w chwili, gdy uświadomiłem sobie, że różnica w nie jest tylko w stosowanym nazewnictwie.

Duch i dusza.

przez Karma Yonten Gyamtso — ostatnio zmodyfikowane 2019-06-17 19:34
Z pojęciami "duch" i "dusza" spotykamy się się nader często. Równie często pojęcia te są ze sobą utożsamiane, lub mylone. Z drugiej strony jednak są sobie na tyle bliskie, że w wielu kontekstach nie ma potrzeby ich rozróżniania.

Mapa, czyli analogia.

przez Karma Yonten Gyamtso — ostatnio zmodyfikowane 2019-05-16 21:01
Analogia jest to próba przedstawienia cech jakiegoś bytu poprzez opisanie jego podobieństwa do innego. W analogii pomocniczy byt i jego cechy stają się symbolami tego, co usiłujemy wytłumaczyć - czyli tak, jak w mapie. Jednak aby skutecznie rozumieć mapę musimy poznać stosowane w niej symbole i rozumieć, że mapa nie jest terenem - jest tylko jego symbolem.

Życie w Matrix-ie.

przez Karma Yonten Gyamtso — ostatnio zmodyfikowane 2019-03-07 10:44
20 lat temu bracia (jeszcze wtedy) Wachowscy nakręcili pierwszą część "Matrixa" i świat zachłysnął się wizją świata będącego iluzją. Warto jednak zauważyć, że nie byli pierwsi - pewnie musielibyśmy się cofnąć aż do Platona.
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.   Zamknij