Karma Yonten Gyamtso


Ocean Właściwości Buddy

Astrologia hermetyczna

Kiedyś hermetyzm konkurował z chrześcijaństwem i był swego rodzaju filozofią lepiej wykształconej części społeczeństwa. Jego podstawowe dyscypliny, astrologia i alchemia, wykładane były na najlepszych uczelniach. Czas ten jednak dawno przeminął i dziś mało kto zdaje sobie sprawę, że to hermetyzm kładł naukowe podwaliny pod naszą cywilizację.

Czytając w gazecie horoskop wyobrażamy sobie jego twórcę raczej jako wróżkę (lub wróża...) nad szklaną kulą, niż naukowca ślęczącego nad skomplikowanymi rachunkami wśród zakurzonych ksiąg. Raczej nie zdajemy sobie sprawy, że stworzenie rzetelnego horoskopu oprócz intuicji wymaga olbrzymiej wiedzy i dużych umiejętności obliczeniowych. Z drugiej strony musimy też pamiętać, że dziś wszystkie obliczenia i całość wiedzy może przygotować dla nas komputer. Wystarczy jak astrolog potrafi dokonać interpretacji tych informacji - czyli skorzystać ze swej intuicji...

Na szczęście nie interesują mnie specjalnie horoskopy - nie muszę się troszczyć ani o obliczenia ani o ich interpretację. Interesuje mnie przede wszystkim filozofia stojąca za astrologią oraz wiedza, jak mógłbym ją spożytkować.

Jedyne co trzeba poznać, to symbolikę astrologiczną.

Znaki zodiaku.

Symbole i znaczenie znaków astrologicznych.

Każdemu ze znaków zodiaku przyporządkowano specyficzny symbol oraz zestaw cech charakteru, jakimi "rządzą" znaki.

Wiedzę tą możemy łatwo odnaleźć w Internecie. Z reguły znamy kilka znaków bez żadnego przygotowania - np. zazwyczaj jesteśmy w stanie dość dobrze opisać swój własny znak, znak najbardziej nam przyjazny, czy też znak, który szczególnie lubimy (lub nie). Jeśli chodzi o całą resztę to, na szczęście dla nas, informacje o nich dość łatwo daje się zapamiętać - są trwale obecne w naszej kulturze i zapewne często się z nimi spotykaliśmy. 

Kolejność znaków.

Nieco gorzej niż ze znaczenim znaków jest niestety z zapamiętaniem ich kolejności oraz samych symboli. Tradycyjna kolejność wygląda tak, jak poniżej: 

 1. Znaki zodiaku♈︎ - Baran,
 2. ♉︎ - Byk,
 3. ♊︎ - Bliźnięta,
 4. ♋︎ - Rak,
 5. ♌︎ - Lew,
 6. ♍︎ - Panna,
 7. ♎︎ - Waga,
 8. ♏︎ - Skorpion,
 9. ♐︎ - Strzelec,
 10. ♑︎ - Koziorożec,
 11. ♒︎ - Wodnik,
 12. ♓︎ - Ryby.

Żywioły a znaki zodiaku.

ŻywiołyŻywioły hermetyczne następują po sobie w takiej kolejności (począwszy od Barana):

 • ogień -  - suchy i ciepły;
 • ziemia -  -  sucha i zimna;
 • powietrze -  - ciepłe i mokre;
 • woda -  - mokra i zimna.

Na rysunku z symbolami (4 kolumny x 3 rzędy) kolejne żywioły reprezentowane są przez kolumny.

Oznaczenia żywiołów wzbogaciłem o kolorowe symbole i opis podstawowych cech. Tradycyjnie tylko powietrze, woda i ogień są traktowane jako "prawdziwe" żywioły - ziemia to mieszanka tych trzech podstawowych. Nie ma to jednak specjalnego znaczenia w obszarze, który tu rozważamy. 

Znaki kardynalne, stałe i zmienne.

Znaki zodiaku swoje cechy wywodzą właśnie z żywiołów. Jednak żywioły te w różny sposób oddziałują na znaki. Sposób oddziaływania żywiołów opisywany został jako jakość znaku:

 • kardynalny - głowa i rozum;
 • stały - dusza i wola;
 • zmienny - ciało i zmysły.

Jakości te również następują po sobie, również począwszy od Barana. Gdybyśmy chcieli przedstawić to w podobnej macierzy, do tej powyżej, to miałaby ona 3 kolumny - oczywiście kolejne jakości reprezentowane byłyby również przez kolumny.

Kolory znaków zodiaku.

RJB MériméeKolorystyka znaków to rzecz nieco złożona i niejednoznaczna. Najpierw spróbujmy to ułożyć tak, aby było wiadomo skąd co się bierze, a następnie wprowadzimy niezbędne poprawki i przyporządkujemy odpowiednie kolory do znaków.

Zacznijmy od tego, że bazą kolorów jest model RYB (Red-Yellow-Blue Czerwony-Żółty-Niebieski), ale... w swojej dość starej wersji, gdzie czerwony był taki nie do końca czerwony, niebieski nie do końca niebieski, a żółty taki z lekka zielony... Dokładnie tak, jak na grafice po lewej. 

Gwiazda kolorówSprawę komplikuje jeszcze fakt, że ten nie do końca czerwony to karmazynowy (po angielsku crismon) tylko, że angielski crismon, to nieco inny kolor niż polski karmazyn...

Tak więc początki mamy już za sobą. Po prawej mamy już nowoczesną, pełną paletę 12 kolorów RYB z której będziemy korzystali. Co prawda paletę   kolorów musiałem obrócić aby ich układ pasował do mapy zodiaku. Dodatkowo kolory na niej nieco różnią się od tej palety historycznej, która jest właściwa dla hermetycznego przyporządkowania w astrologii. 

CMYK - paleta kolorówRóżnica pomiędzy kolorystyką historyczną a współczesną ma swoje źródło w dostępnych kiedyś barwnikach malarskich z których komponowano pozostałe kolory. Dziś najbardziej zbliżoną paletę kolorów podstawowych oferuje standard CMYK wykorzystywany głównie w poligrafii.

Barwy drugorzędneJeśli będziemy pamiętali o lekkiej korekcie na historię i czerwony będzie mniej czerwony, żółty mniej żółty a niebieski mniej niebieski (tak aby odpowiadały kolorom historycznym) to... wszystkie inne kolory już się w zasadzie zgadzają - ewentualne poprawki można z czasem nanosić samodzielnie wg uznania i w miarę naszych postępów w eksploracji hermetycznych korespondencji.

A więc zaczynamy: czerwony kolor odpowiada Baranowi i dalej zgodnie z ruchem wskazówek zegara: Byk, Bliźnięta, Rak, itd...

Planety w hermetyzmie.

W starożytności pojęcie planety miało inny sens - na niebie były widoczne:

 • Słońce - ☉ - władca absolutny nieboskłonu, wyznaczające rytm dobowy,
 • Księżyc - ☽ - król (królowa?) nocy, pozwalający kontrolować tydzień i miesiąc,
 • a resztę stanowiły gwiazdy przesuwające się w ciągu roku na firmamencie.

Spośród obywateli nieba jednak kilka gwiazd wyróżniało się jasnością i zachowaniem (zmieniając swoją pozycję) - łącznie ze Słońcem i Księżycem nazwano je właśnie planetami (gwiazdami błądzącymi) - dla odróżnienia od gwiazd stałych:

 • Merkury - ☿ - najbliższy Słońcu, boski posłaniec;
 • Venus - ♀ - piękność poranka i wieczoru;
 • Mars - ♂ - czerwony niczym krew żołnierzy ginących na wojnie;
 • Jowisz - ♃ - majestatyczny władca, przyćmiewa swym blaskiem inne gwiazdy;
 • Saturn - ♄ - wyraźny, dostojny, ale powolny - zapewne ze starości...

Planetom, podobnie jak znakom zodiaku, również przyporządkowano różnorodne cechy, co zaznaczyłem w opisie powyżej. Zazwyczaj przedstawia się je łącznie w postaci takiego heksagramu:

Hexagram planet

Połączenie planet i znaków astrologicznych.

Na rysunku poniżej przedstawiono w atrakcyjnej formie połączenie znaków zodiaku i planet w astrologii. 

Zodiak

Niestety nie oddaje to prawdziwych astrologicznych relacji pomiędzy planetami a zodiakiem. Sprawa jest nieco pogmatwana:

 • Saturn - rządzi Koziorożcem i sąsiadującym z nim Wodnikiem;
 • Jowisz - rządzi otaczającymi powyższe Strzelcem i Rybami;
 • Mars - następnymi w kolejności: Skorpionem i Baranem;
 • Wenus - Wagą i Bykiem;
 • Merkury - Panną i Bliźniętami;
 • Księżyc - tylko jednym Rakiem;
 • Słońce - tylko Lwem.

Jak widać ciężko takie zależności oddać na wykresie, zwłaszcza, że planety mają zazwyczaj po dwa przypisane kolory. Pewną próbą, dość udaną, jest poniższy rysunek, choć Słońce zamieniło się miejscami z Księżycem a tradycyjną kolejność znaków odwrócono.

Zodiak i Planety

Wpływ gwiazd i planet na nasze losy.

Po odkryciu kolejnych planet klasyfikacja astrologiczna była zmieniana, tak aby uwzględnić ich istnienie i uwzględnić ich wpływ na nasze losy, ale należy mieć świadomość, że było to trochę niezgodnie z podstawową ideą astrologii hermetycznej, gdzie na życie (jako takie) ma wpływ światło, a nie jakieś gwiazdy, czy planety...

Zgodnie z tą ideą największe znaczenie ma w astrologii Słońce. To od niego otrzymujemy największą porcję światła. W zasadzie liczy się tylko ono, gdyż światło Księżyca i planet to przecież światło słoneczne, ale w starożytności tego nie wiedziano. Widziano natomiast, że gwiazdy są nieruchome, więc nie mogą zmieniać losów człowieka. Położenie Słońca liczy się więc najbardziej - również w horoskopie. Znaczenie Księżyca oczywiście też jest w takim ujęciu niebagatelne, choć mniejsze. Jeszcze mniejsze znaczenie niż Księżyc mają pozostałe planety.

Natomiast coś, czego nie widać (planet odkrytych w ostatnich wiekach), zgodnie z tą ideą znaczenia światła, nie ma sensu brać pod uwagę, nawet w obecnych czasach.

Determinizm w astrologii.

Jednym z najważniejszych zarzutów wobec astrologii jest jej determinizm - brak miejsca na wolną wolę. Jednak, gdy się zastanowić nad tematem w kontekście idei oddziaływania światła, to nic takiego w astrologii, jak determinizm, nie ma. Można w skrócie powiedzieć, że pod astrologicznymi wpływami kształtuje się charakter człowieka - ale czy charakter determinuje jego losy?

Tak, jak dwie rośliny identycznie oświetlone nigdy nie będą identyczne, dwie osoby urodzone w nawet niemal identycznych warunkach astrologicznych, mające ten sam potencjał, te same przeszkody, dokonają różnych wyborów. Ostatecznie to i tak nasza wola decyduje o kształcie naszego życia.