Karma Yonten Gyamtso


Ocean Właściwości Buddy

Inspiracje

Idąc przez życie napotykamy drobne kamyki wiedzy, która staje się dla nas niczym drogowskaz. Zbierając takie kamyki nie będziemy w stanie niczego zbudować - ich wielkość, ale i wartość, są zbyt małe abyśmy mogli sobie na to pozwolić. Jednak gdy pozwolimy, aby te wskazówki kierowały naszymi krokami możemy dotrzeć, do miejsca, gdzie odnajdziemy prawdziwy skarb, a przynajmniej kamień węgielny.

Trzej Magowie

przez Karma Yonten Gyamtso — ostatnio zmodyfikowane 2020-01-10 09:48
Dziś święto "Trzech Króli" - a właściwie raczej "Trzech Mędrców", lub wg niektórych tradycji "Trzech Magów". Przybyli do Palestyny tuż po narodzinach Jezusa i poszukiwali Go na podstawie objawienia, jakie otrzymali. Przynieśli ze sobą kosztowne dary - złoto, kadzidło i mirrę. Ich historia (i samo święto) należą do najstarszych w chrześcijaństwie, więc raczej rozsądne jest przyjąć, że jest prawdziwa.

Tradycja święta "Trzech Króli" jest niezwykle żywa w chrześcijaństwie. "Objawienie Pańskie", bo taka dokładnie jest nazwa tego święta, to jedno z najstarszych z zachowanych do naszych czasów świąt chrześcijańskich. Pierwotnie było tożsame z Narodzeniem Pańskim - jest tak ciągle w Apostolskim Kościele Ormiańskim. W kościele łacińskim natomiast funkcjonuje od IV wieku. Jego źródłem jest przede wszystkim Tradycja opisująca poszukiwania dzieciątka Jezus przez przybyszy ze Wschodu, choć jest o tym wspomnienie w Ewangelii wg św. Mateusza, to zawiera jedynie bardzo ogólne informacje - na jej podstawie nie można niestety określić kim byli, skąd dokładnie przybyli, ani nawet ilu ich było.

Pałace pamięci

przez Karma Yonten Gyamtso — ostatnio zmodyfikowane 2019-10-21 22:38
"Pałace pamięci" to nazwa techniki pozwalającej zapamiętać dużą ilość informacji, w oparciu o skojarzenia informacji ze znanymi sobie miejscami (rzeczywistymi, lub wymyślonymi). Przestrzeń, jaką wykorzystujemy do wspierania procesu, musi być bardzo silnym i wyrazistym symbolem - może to być np. nasz dom lub szkoła, ale również mogą to być skomplikowane symbole mistyczne czy filozoficzne.

Enneagram

przez Karma Yonten Gyamtso — ostatnio zmodyfikowane 2019-10-21 22:35
Enneagram to system dzielący osobowości na 9 typów i definiujący relacje pomiędzy nimi. Każdy człowiek ma w nim przypisany jeden, główny typ osobowości, determinujący zachowanie. Ten dominujący typ wynika z jakiegoś znaczącego zdarzenia w dzieciństwie, które zaburzyło nasze poczucie bezpieczeństwa.

"Mewa" - szukając inspiracji.

przez Karma Yonten Gyamtso — ostatnio zmodyfikowane 2019-06-27 20:08
Inspiracje mają to do siebie, że przychodzą kiedy chcą. Jednak prawdopodobieństwo znalezienia ich w niektórych miejscach jest dużo wyższe. Przez długie lata głównym źródłem inspiracji były dla mnie książki. Nie szukałem ich. Po prostu czytałem wszystko co było na rynku, a większość była po prostu bardzo wartościowa. Wiele się od tamtej pory zmieniło.

Misterium Wielkiej Nocy

przez Karma Yonten Gyamtso — ostatnio zmodyfikowane 2019-04-20 21:30
Przy okazji Wielkanocnych Świąt składam wszystkim tradycyjne życzenia - Spokojnych i Wesołych Świąt! Chrześcijanie wspominają najważniejszą chwilę w dziejach - oto Jezus Chrystus Zmartwychwstał. Historia Zmartwychwstania opowiadana jest od 2 tysięcy lat i choć nikt tego zdarzenia nie widział to wielu wierzy, że mamy niezwykłą pamiątkę po tamtym zdarzeniu - niemego świadka. Jest nim Całun Turyński - chyba najdokładniej przebadany obiekt na Ziemi.