Karma Yonten Gyamtso


Ocean Właściwości Buddy

Inspiracje

Idąc przez życie napotykamy drobne kamyki wiedzy, która staje się dla nas niczym drogowskaz. Zbierając takie kamyki nie będziemy w stanie niczego zbudować - ich wielkość, ale i wartość, są zbyt małe abyśmy mogli sobie na to pozwolić. Jednak gdy pozwolimy, aby te wskazówki kierowały naszymi krokami możemy dotrzeć, do miejsca, gdzie odnajdziemy prawdziwy skarb, a przynajmniej kamień węgielny.

Matematyka, mistyka, magia - wspomnienie o Krzysztofie Maurinie

przez Karma Yonten Gyamtso — ostatnio zmodyfikowane 2019-04-18 15:51
W trakcie studiów miałem wyjątkową przyjemność uczestniczyć w seminarium "Matematyka, mistyka, magia" prowadzonym na wydziale fizyki Uniwersytetu Warszawskiego przez profesora Krzysztofa Maurina. Niewątpliwie tylko niezwykle wyjątkowa i wybitna osobowość mogła pozwolić sobie na taki wykład w takim miejscu.

Krzysztof Maurin (ur. 1923.07.14, zm. 2017.01.14) to wybitny polski matematyk i fizyk. Stworzył Katedrę Metod Matematycznych Fizyki na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 80. był też zapraszany z wykładami na papieskie seminaria w Castel Gandolfo. Studentom przedmiotów ścisłych znany jako autor popularnego trzytomowego podręcznika akademickiego "Analiza". Opublikował ponad sto artykułów naukowych, ale zajmował się także filozofią i teologią. Związany był z kręgiem skupionym w Komorowie wokół Roberta Waltera. W 1960 otrzymał Nagrodę im. Stefana Banacha. Pośmiertnie, w styczniu 2017 prezydent RP odznaczył go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Magiczny alfabet

przez Karma Yonten Gyamtso — ostatnio zmodyfikowane 2019-02-14 21:03
Niedawno zetknąłem się z "czekoladką" - szyfrem, a właściwie alfabetem, wykorzystywanym do zabawy przez harcerzy. Szyfr ten był dla mnie pewnym zaskoczeniem, gdyż okazało się, że jest on wariacją szyfru zwanego różokrzyżowym, lub masońskim. Całkiem niedawno sam opracowałem podobny szyfr, który miał dodatkowe, magiczne przeznaczenie.

Nicolas Flamel i Wielkie Dzieło

przez Karma Yonten Gyamtso — ostatnio zmodyfikowane 2021-03-04 09:50
W piątek, 17 stycznia 1382 roku, Nicolas Flamel zapisał w swoim dzienniku, że ukończył Wielkie Dzieło i stworzył Kamień Filozoficzny. Historia podaje, że zmarł w 1418 roku wkrótce po zaprojektowaniu własnego nagrobka, ale od daty ukończenia Wielkiego Dzieła przeznaczył niesamowitą fortunę na działalność charytatywną, grób okazał się pusty, a jego samego widziano w Operze Paryskiej w 1761 roku.

"Wszechświat w skorupce orzecha"

przez Karma Yonten Gyamtso — ostatnio zmodyfikowane 2018-12-09 00:13
Gdy czytałem "Krótką historię czasu" Stephena Hawkinga właśnie kończyłem technikum i świat zaprezentowany przez autora był moim wstępem w nowoczesną fizykę. Przyznam się szczerze, że był to wstęp troszkę rozczarowujący brakiem spójnej wizji wyjaśniającej rzeczywistość, zastępując ją opisem matematycznym świata. To samo czuję po przeczytaniu "Wszechświata w skorupce orzecha".

Duchowość i ezoteryka a Polska.

przez Karma Yonten Gyamtso — ostatnio zmodyfikowane 2018-11-12 00:35
Z okazji 100 lat niepodległości życzę sobie, moim rodakom, jak i wszystkim życzliwym nam ludziom, nieustannego rozwoju i doskonalenia - tak każdemu indywidualnie, jak i wszystkim razem, społecznego. Z tej okazji wypada wspomnieć o polskich magach, mistykach i ezoterykach.