Karma Yonten Gyamtso


Ocean Właściwości Buddy

Inspiracje

Idąc przez życie napotykamy drobne kamyki wiedzy, która staje się dla nas niczym drogowskaz. Zbierając takie kamyki nie będziemy w stanie niczego zbudować - ich wielkość, ale i wartość, są zbyt małe abyśmy mogli sobie na to pozwolić. Jednak gdy pozwolimy, aby te wskazówki kierowały naszymi krokami możemy dotrzeć, do miejsca, gdzie odnajdziemy prawdziwy skarb, a przynajmniej kamień węgielny.

Eneagram

przez Karma Yonten Gyamtso — ostatnio zmodyfikowane 2019-10-16 11:35
Eneagram to system dzielący osobowości na 9 typów i definiujący relacje pomiędzy nimi. Każdy człowiek ma w nim przypisany jeden, główny typ osobowości, determinujący zachowanie. Ten dominujący typ wynika z jakiegoś znaczącego zdarzenia w dzieciństwie, które zaburzyło nasze poczucie bezpieczeństwa.

Pracując z hermetycznymi żywiołami (oraz astrologią i kabałą), w kontekście ich związków z charakterem człowieka, zwróciłem uwagę na inny system wywodzący się mistycyzmu sufickiego o podobnym przeznaczeniu. Enneagram (połączenie greckich słów "ennea" - "dziewięć" oraz "gram" - "znak"), bo to o nim mowa, próbuje opisać rodzaje osobowości i relacje pomiędzy nimi. Sam pomysł takiego podziału nie jest nowy, ale Oscar Ichazo, oficjalnie uważany za jego twórcę, uczynił z niego system naukowy wprowadzając go do psychologii, co wyraźnie odróżniło go od innych, podobnych systemów. Wg Ichazo eneagram wywodzi się z tradycji sufizmu, a do świata Zachodu dotarł dzięki tzw. Czwartej Drodze stworzonej i propagowanej przez Georgija Gurdżijewa. Fascynacja Gurdżijewatym systemem wynikała z tego, że pozwala ona wyznaczać kierunki w jakich powinniśmy się rozwijać jako osoby, oraz dostarcza narzędzi pozwalające kontrolować ten rozwój.

"Mewa" - szukając inspiracji.

przez Karma Yonten Gyamtso — ostatnio zmodyfikowane 2019-06-27 20:08
Inspiracje mają to do siebie, że przychodzą kiedy chcą. Jednak prawdopodobieństwo znalezienia ich w niektórych miejscach jest dużo wyższe. Przez długie lata głównym źródłem inspiracji były dla mnie książki. Nie szukałem ich. Po prostu czytałem wszystko co było na rynku, a większość była po prostu bardzo wartościowa. Wiele się od tamtej pory zmieniło.

Misterium Wielkiej Nocy

przez Karma Yonten Gyamtso — ostatnio zmodyfikowane 2019-04-20 21:30
Przy okazji Wielkanocnych Świąt składam wszystkim tradycyjne życzenia - Spokojnych i Wesołych Świąt! Chrześcijanie wspominają najważniejszą chwilę w dziejach - oto Jezus Chrystus Zmartwychwstał. Historia Zmartwychwstania opowiadana jest od 2 tysięcy lat i choć nikt tego zdarzenia nie widział to wielu wierzy, że mamy niezwykłą pamiątkę po tamtym zdarzeniu - niemego świadka. Jest nim Całun Turyński - chyba najdokładniej przebadany obiekt na Ziemi.

Magiczny alfabet

przez Karma Yonten Gyamtso — ostatnio zmodyfikowane 2019-02-14 21:03
Niedawno zetknąłem się z "czekoladką" - szyfrem, a właściwie alfabetem, wykorzystywanym do zabawy przez harcerzy. Szyfr ten był dla mnie pewnym zaskoczeniem, gdyż okazało się, że jest on wariacją szyfru zwanego różokrzyżowym, lub masońskim. Całkiem niedawno sam opracowałem podobny szyfr, który miał dodatkowe, magiczne przeznaczenie.