Karma Yonten Gyamtso


Ocean Właściwości Buddy

Ocean Właściwości Buddy

Karma Yonten Gyamtso to moje tybetańskie imię i oznacza "Ocean Właściwości Buddy". Odkąd sięgam pamięcią to fascynowała mnie każda wzmianka o różokrzyżowcach, ich działalności i tajemnicach, i choć moje życie biegło różnymi kolejami, to różokrzyżowa wizja zdominowała w końcu moje życie. Chciałbym pokazać jak wygląda różokrzyżowa ścieżka, jak wygląda moja droga - przede wszystkim dla tych, co szukają, ale i dla tych, którzy już znaleźli.

Pałace pamięci

przez Karma Yonten Gyamtso — ostatnio zmodyfikowane 2019-10-21 22:38
"Pałace pamięci" to nazwa techniki pozwalającej zapamiętać dużą ilość informacji, w oparciu o skojarzenia informacji ze znanymi sobie miejscami (rzeczywistymi, lub wymyślonymi). Przestrzeń, jaką wykorzystujemy do wspierania procesu, musi być bardzo silnym i wyrazistym symbolem - może to być np. nasz dom lub szkoła, ale również mogą to być skomplikowane symbole mistyczne czy filozoficzne.

Za twórce mnemotechniki "pałace pamięci" uchodzi Symonides z Keos, poeta ze starożytnej Grecji (autor słynnej sentencji: "Przechodniu, powiedz Sparcie, tu leżym, jej syny, prawom jej do ostatniej posłuszni godziny"). Pewnego razu Symonides został zatrudniony do zabawienia gości na wielkiej uczcie - podobno miał za zadanie wychwalać w swym wystąpieniu gospodarza, któremu występ się jednak nie spodobał i postanowił wypłacić tylko połowę ustalonej wcześniej kwoty. Parę chwil potem budynek się zawalił przysypując biesiadników, a sam Symonides uratował się, wychodząc w krytycznej chwili na chwilę na zewnątrz. Budynek zmasakrował ciała tak, że nie można było rozpoznać które do kogo należy. W identyfikacji ofiar pomógł jednak Symonides, który zapamiętał wszystkich uczestników przyjęcia, jak również miejsca, w których siedzieli. Podobno to przeżycie uświadomiło mu ogólne zasady technik usprawniających zapamiętywanie, które później opracował.

Enneagram

przez Karma Yonten Gyamtso — ostatnio zmodyfikowane 2019-10-21 22:35
Enneagram to system dzielący osobowości na 9 typów i definiujący relacje pomiędzy nimi. Każdy człowiek ma w nim przypisany jeden, główny typ osobowości, determinujący zachowanie. Ten dominujący typ wynika z jakiegoś znaczącego zdarzenia w dzieciństwie, które zaburzyło nasze poczucie bezpieczeństwa.