Karma Yonten Gyamtso


Ocean Właściwości Buddy

Ocean Właściwości Buddy

Karma Yonten Gyamtso to moje tybetańskie imię i oznacza "Ocean Właściwości Buddy". Odkąd sięgam pamięcią to fascynowała mnie każda wzmianka o różokrzyżowcach, ich działalności i tajemnicach, i choć moje życie biegło różnymi kolejami, to różokrzyżowa wizja zdominowała w końcu moje życie. Chciałbym pokazać jak wygląda różokrzyżowa ścieżka, jak wygląda moja droga - przede wszystkim dla tych, co szukają, ale i dla tych, którzy już znaleźli.

Trzej Magowie

przez Karma Yonten Gyamtso — ostatnio zmodyfikowane 2020-01-10 09:48
Dziś święto "Trzech Króli" - a właściwie raczej "Trzech Mędrców", lub wg niektórych tradycji "Trzech Magów". Przybyli do Palestyny tuż po narodzinach Jezusa i poszukiwali Go na podstawie objawienia, jakie otrzymali. Przynieśli ze sobą kosztowne dary - złoto, kadzidło i mirrę. Ich historia (i samo święto) należą do najstarszych w chrześcijaństwie, więc raczej rozsądne jest przyjąć, że jest prawdziwa.

Tradycja święta "Trzech Króli" jest niezwykle żywa w chrześcijaństwie. "Objawienie Pańskie", bo taka dokładnie jest nazwa tego święta, to jedno z najstarszych z zachowanych do naszych czasów świąt chrześcijańskich. Pierwotnie było tożsame z Narodzeniem Pańskim - jest tak ciągle w Apostolskim Kościele Ormiańskim. W kościele łacińskim natomiast funkcjonuje od IV wieku. Jego źródłem jest przede wszystkim Tradycja opisująca poszukiwania dzieciątka Jezus przez przybyszy ze Wschodu, choć jest o tym wspomnienie w Ewangelii wg św. Mateusza, to zawiera jedynie bardzo ogólne informacje - na jej podstawie nie można niestety określić kim byli, skąd dokładnie przybyli, ani nawet ilu ich było.

Na progu 2020 roku.

przez Karma Yonten Gyamtso — ostatnio zmodyfikowane 2020-01-01 20:12
Z okazji Nowego Roku 2020 wszystkim składam życzenia pomyślności i zdrowia! Niech ten czas nadziei na lepsze jutro, czas planów i postanowień, ale również podsumowań, da na wszystkim dobrą perspektywę na to gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy.