Karma Yonten Gyamtso


Ocean Właściwości Buddy

Ocean Właściwości Buddy

Karma Yonten Gyamtso to moje tybetańskie imię i oznacza "Ocean Właściwości Buddy". Odkąd sięgam pamięcią to fascynowała mnie każda wzmianka o różokrzyżowcach, ich działalności i tajemnicach, i choć moje życie biegło różnymi kolejami, to różokrzyżowa wizja zdominowała w końcu moje życie. Chciałbym pokazać jak wygląda różokrzyżowa ścieżka, jak wygląda moja droga - przede wszystkim dla tych, co szukają, ale i dla tych, którzy już znaleźli.

Poziomy świadomości - cz. I.

przez Karma Yonten Gyamtso — ostatnio zmodyfikowane 2020-07-17 10:49
Rozwój duchowy postrzegany jako rozwój świadomości w kontekście życia jednostki nie jest jedyną możliwą forma podejścia do tej kwestii. Równie dobrze można go rozumieć jako ewolucję istot żywych, a nawet rzeczywistości jako takiej. Przy takim podejściu celem rozwoju jednostki będzie wzniesienie się na poziom zajmowany przez byty, które są niejako ponad naszym poziomem istnienia.

Jakiś czas temu zdefiniowałem świadomość jako umiejętność rozróżniania. Ta bardzo prosta i poręczna definicja oczywiście nie wyklucza innego pojmowania tego pojęcia, ale rozważania nad ewolucją ludzkości pokazują jak bardzo jest precyzyjna. Pewnym wyłamującym się spod tej definicji zjawiskiem jest ludzka Jaźń, czyli Ego, ale akurat jest to po prostu użycie tej nazwy dla kolejnego, nieco odmiennego zjawiska (choć bardzo pokrewnego). Jednak zanim do niego dotrzemy warto sprawdzić co jest poniżej poziomu Jaźni.

Uczucie przeciw rozumowi.

przez Karma Yonten Gyamtso — ostatnio zmodyfikowane 2020-07-01 20:40
Ostatnio pisałem o irracjonalności, jako efektowi działania uczuć - zarówno w sensie emocji, jak ogólnie wrażeń odbieranych zmysłami, czy też nawet tych pozazmysłowych. Zwłaszcza te ostatnie, np. w formie empatii, wydają się najwyższym pozytywnym przejawem irracjonalności.