Karma Yonten Gyamtso


Ocean Właściwości Buddy

Ocean Właściwości Buddy

Karma Yonten Gyamtso to moje tybetańskie imię i oznacza "Ocean Właściwości Buddy". Odkąd sięgam pamięcią to fascynowała mnie każda wzmianka o różokrzyżowcach, ich działalności i tajemnicach, i choć moje życie biegło różnymi kolejami, to różokrzyżowa wizja zdominowała w końcu moje życie. Chciałbym pokazać jak wygląda różokrzyżowa ścieżka, jak wygląda moja droga - przede wszystkim dla tych, co szukają, ale i dla tych, którzy już znaleźli.

Conspirituality a "przebudzeni".

przez Karma Yonten Gyamtso — ostatnio zmodyfikowane 2021-02-15 16:15
Conspirituality to kontaminacja słów "conspiracy (theories)" i "spiritual" - oznaczająca właśnie połączenie teorii spiskowych i duchowych lub alternatywnych przekonań, takich jak np. New Age. Reprezentatnem takich poglądów jest grupa aktywistów pod nazwą Ruch Zeitgeist. Conspirituality wiązane jest też m.in. z prawicową teorią spiskową QAnon.

Sam jestem raczej z natury racjonalistą i przeciwnikiem teorii spiskowych, ale wśród moich znajomych dość dużo osób wykazuje w różnym stopniu skłonności do ulegania takim teoriom. Postawy takie bardzo mnie początkowo irytowały. Zwróciłem jednak uwagę na fakt, że stają się one coraz powszechniejsze, starałem się więc zgłębić ten temat. Na trop pojęcia conspirituality naprowadził mnie pewien artykuł, w którym autor wskazywał na istnienie grupy ludzi zainteresowanych jednocześnie tematyką utrzymania zdrowia (a nawet szerzej "dobrego samopoczucia"), duchowością (ezoteryką, jogą) oraz mających poglądy prawicowe. Zaintrygowany coraz bardziej tematem zacząłem szukać informacji i okazało się, że badacze zjawisk społecznych już od dość dawna zauważają tendencję wyodrębniania się takiej grupy. Powstała ona z połączenia wydawałoby się przeciwstawnych sobie postaw (pozytywnego w swej naturze) skupienia się na sobie z (negatywnym w sensie stosunku do świata) obszarem teorii spiskowych.

Ścieżki Wschodu i Zachodu.

przez Karma Yonten Gyamtso — ostatnio zmodyfikowane 2024-04-30 13:02
Wchodząc na ścieżkę duchowego rozwoju zazwyczaj rozpoczynamy od poszukiwania samej ścieżki - takiej, która będzie dla nas "właściwa", najkorzystniejsza, najlepsza. Dość szybko orientujemy się, że niektóre z dróg wyglądają dla nas co najmniej dziwnie i nie każda jest akceptowalna dla nas.