Karma Yonten Gyamtso


Ocean Właściwości Buddy

Ocean Właściwości Buddy

Karma Yonten Gyamtso to moje tybetańskie imię i oznacza "Ocean Właściwości Buddy". Odkąd sięgam pamięcią to fascynowała mnie każda wzmianka o różokrzyżowcach, ich działalności i tajemnicach, i choć moje życie biegło różnymi kolejami, to różokrzyżowa wizja zdominowała w końcu moje życie. Chciałbym pokazać jak wygląda różokrzyżowa ścieżka, jak wygląda moja droga - przede wszystkim dla tych, co szukają, ale i dla tych, którzy już znaleźli.

Duch i dusza - cz. 2.

przez Karma Yonten Gyamtso — ostatnio zmodyfikowane 2019-07-01 16:35
Ostatnie rozważania poświęciłem prawie w całości duchowi, choć miałem pierwotnie zamiar skonfrontować go z duszą. Teza, że duch to coś innego niż dusza, zrodziła się we mnie w chwili, gdy uświadomiłem sobie, że różnica w nie jest tylko w stosowanym nazewnictwie.

Stawiając tezę, że duch nie jest tożsamy z duszą, wypada się zastanowić czym w takim razie będzie ta druga? Precyzyjna odpowiedź nie jest łatwa - być może nie jest nawet możliwa. O ile w przypadku ducha dość precyzyjnie można powiedzieć, że chodzi o byt niematerialny, to z duszą aż tak prosto sprawa nie wygląda. Można jednak co nieco powiedzieć o atrybutach duszy, co do których nie będzie większych kontrowersji. 

Duch i dusza.

przez Karma Yonten Gyamtso — ostatnio zmodyfikowane 2019-06-17 19:34
Z pojęciami "duch" i "dusza" spotykamy się się nader często. Równie często pojęcia te są ze sobą utożsamiane, lub mylone. Z drugiej strony jednak są sobie na tyle bliskie, że w wielu kontekstach nie ma potrzeby ich rozróżniania.